Önerilen Aramalar

İsrail’e İhracat Kısıtlaması Getirildi

16.04.2024

Tüm Haberler
Ticaret Bakanlığı, Türkiye’den İsrail’e ihraç edilen ürünler kapsamında elli dört ürün grubunda geçerli olmak üzere 9 Nisan 2024 tarihinden itibaren ihracat kısıtlaması getirildiğini duyurdu.
Türkiye tarafından İsrail’e uygulanacak olan ihracat kısıtlamasının gerekçesine ilişkin olarak, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, BM Genel Kurulu, BM İnsan Hakları Konseyi ve Uluslararası Adalet Divanı tarafından İsrail hakkında verilen kararlara değinilerek İsrail’in Gazze Şeridi’ne gerçekleştirdiği saldırılar ile uluslararası hukuku ihlal ettiğinin altı çizilmiştir.

Bu kapsamda, Ticaret Bakanlığı yayımladığı listeyle aralarında demir-çelik mamulleri, çimento, uçak ve jet yakıtının da yer aldığı toplam elli dört ürün grubunun İsrail’e ihracatını kısıtlama kararı almıştır. Söz konusu ihracat kısıtlamasının, İsrail’in Gazze’de ateşkes ilan ettiği ve Gazze Şeridi’ne insani yardım akışına izin verdiği tarihe dek yürürlükte kalacağı duyurulmuştur.

İsrail’e ihracatı kısıtlanan elli dört ürün grubunun tamamına ve Ticaret Bakanlığının duyurusuna buradan ulaşabilirsiniz.

Aslı Kınsız, Kıdemli Avukat


Diğer Haberler